O nas

Patroni

Modlitwa do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Dziewico Maryjo, Matko Pięknej Miłości, Matko, która nigdy nie opuściłaś dziecka wołającego o pomoc, Matko, której ręce nieustannie pracują dla Twoich ukochanych dzieci, zwróć ku mnie Twoje współczujące spojrzenie. Wejrzyj na kłębowisko węzłów, w których dusi się moje życie. Ty znasz moją rozpacz i mój ból. Wiesz jak bardzo te węzły mnie paraliżują. Maryjo, Matko, której Bóg powierzył rozwiązanie węzłów życia Twoich dzieci, składam w Twoje ręce wstęgę mego życia. Nikt, nawet zły duch, nie może mnie pozbawić Twojej miłosiernej pomocy. W Twoich rękach, nie ma ani jednego węzła, który nie mógłby zostać rozwiązany. Matko Można, w swej łasce i mocy, z jaką się wstawiasz u Swojego Syna Jezusa, mojego Zbawcy, przyjmij dzisiaj ten mój „węzeł” … (nazwać go w miarę możności). Na chwałę Boga, proszę Cię, byś go rozwiązała, rozwiązała na zawsze. Pokładam w Tobie nadzieję. Jesteś jedyną Pocieszycielką, jaką dał mi Bóg, jesteś fortecą w mojej słabości, bogactwem w mojej nędzy, wyswobodzeniem ze wszystkiego, co mi przeszkadza być z Chrystusem. Przyjmij moje wołanie. Strzeż mnie, prowadź mnie, broń mnie. Ty jesteś moim bezpiecznym schronieniem.

Maryjo, Ty, która rozwiązujesz węzły, módl się za mną.

Modlitwa o wstawiennictwo św. Jana Pawła II

Janie Pawle II nasz święty orędowniku, Wspomożycielu w trudnych sprawach Ty, który swoim życiem świadczyłeś wielką miłość do Boga i ludzi Prowadząc nas drogą Jezusa i Maryi w umiłowaniu obojga, pragnąc pomagać innym. Przez miłość i wielkie cierpienie ofiarowane za bliźnich, co dzień zbliżałeś się do świętości. Pragnę prosić Cię o wstawiennictwo w mojej sprawie…. Wierząc, że przez Twoją wiarę, modlitwę i miłość pomożesz zanieść ją do Boga Z ufnością w miłosierdzie Boże i moc Twej papieskiej modlitwy. Pragnę przez Jezusa i Maryję Za Twoim przykładem zbliżać się do Boga.
Ojcze nasz… Zdrowaś Maryjo… Chwała Ojcu

Historia i symbolika obrazu Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Oryginalny obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły powstał ok 1700 r. i znajduje się w kościele pw. Św. Piotra z Perlach w Augsburgu. Jest to wizerunek Matki Bożej Niepokalanie Poczętej. Historia obrazu zaczyna się prawie 100 lat przed jego namalowaniem i jest ściśle związana z Bawarią i Augsburgiem.
Żyjący w XVII szlachcic, Wolfgang Langenmantel, od kilku lat miał żonę, Sophie Rentz. Niestety w małżeństwie nie działo się najlepiej (kryzysy małżeńskie to nie wymysł naszych czasów). Małżonkowie byli bliscy rozwodu, żyli w separacji. Jednak mąż postanowił ratować małżeństwo. W 1615 r. udał się do klasztoru w Ingolstadt i poprosił o wsparcie jezuitę, ojca Jakoba Rema. Obaj wspólnie modlili się do Maryi. We wrześniu 1615 r. Wolfgang czterokrotnie odwiedził klasztor. Kiedy 28 września 1615 r. po raz czwarty przybył do ojca Rema, przywiózł ze sobą wstążkę ślubną. W Bawarii bowiem był zwyczaj, że podczas ceremonii ślubnej druhny łączyły ręce młodej pary, związując je wstążką na wysokości ramion. Supełek na wstążce stanowił alegorię nierozerwalności związku. Związek Wolfganga i Sophie był jednak bliski rozerwania. Wstążka leżąca od ślubu w domu Langenmantela była cała poplątana.

Ojciec Rem w modlitewnym akcie uniósł wstążkę w stronę wizerunku Matki Boskiej Śnieżnej i poprosił Madonnę, by wygładziła więzy małżeńskie Wolfganga i Sophie. „W moim błaganiu oddaję Ci więzy małżeńskie, byś je wygładziła rozsupłując wszystkie węzły”. Każdorazowo po wypowiedzeniu tej modlitwy ojciec Rem rozwiązywał jeden z węzłów, które potworzyły się na wstążce. Gdy obaj mężczyźni skończyli modlitwę śnieżnobiała wstążka stała się gładka. Wolfgang wrócił do domu, a Sophie wróciła do męża. Znikły nieporozumienia między małżonkami, tak jak znikły węzły na ich wstążce ślubnej. Przeżyli wspólnie całe życie.

Co przedstawił artysta na bawarskim obrazie

Jednym z ich synów państwa Langenmantel był Oktawian (ur. w 1614 r.). Był on burmistrzem Augsburga. Wraz z żoną Anną Marią Cathariną Imhoff mieli kilkoro dzieci, spośród których syn – Hieronim Ambroży, został księdzem. Studiował na Uniwersytecie w Ingolstadt teologię , historię, poznał kilka języków. Najpierw został kapłanem diecezjalnym, a następnie kanonikiem w kościele św. Piotra z Perlach.

Na pamiątkę cudownego uratowania małżeństwa swoich dziadków zlecił wykonanie ołtarza rodzinnego. Artysta, Johann Georg Melchior Schmidtner, wykorzystał przy jego wykonaniu  historię dziadków Hieronima. Tak powstał obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły. Namalowany na desce z drewna lipowego, szeroki na 110 cm, wysoki na 182 cm. Został umieszczony w bocznym ołtarzu kościoła Św. Piotra z Perlach w Augsburgu.

Malarz w swojej wizji połączył historię rodziny Langenmantel z prawdami wiary katolickiej. Przedstawił Maryję, która jest brzemienna, stoi na półksiężycu (najpowszechniejszy sposób przedstawiania Matki Bożej Niepokalanie Poczętej). Madonna nogą zgniata głowę węża, który od zarania symbolizował szatana, jednocześnie rozwiązując węzły wstążki ślubnej. To wyraźne nawiązanie do Ewy, którą w raju szatan skusił i skłonił do nieposłuszeństwa. Maryja swym posłuszeństwem naprawia grzech Ewy.

Artysta-malarz tworząc wizerunek Maryi przywołał naukę św. Ireneusza z Lyonu. Ten biskup już w II wieku w swoim dziele „Przeciw herezjom” (księga III, rozdział 22) napisał: „Węzeł nieposłuszeństwa zawiązany przez Ewę, Maryja rozwiązała swym posłuszeństwem. Co dziewica – Ewa związała niewiernością, Maryja uwolniła swą wiarą”.

Symboli w tym dziele jest znacznie więcej. Matka Boża jest ubrana w czerwoną suknię – która ma oznaczać zarówno człowieczeństwo jak i służebność, na nią ma nałożony niebieski płaszcz symbolizujący boską moc, a jednocześnie jest to odniesienie do płaszczy królewskich, jakie były noszone w Niemczech. Otacza ją światłość oraz zastęp Aniołów. Najbliżej są Archaniołowie Gabriel i Michał. Pierwszy z nich – po prawej – podaje Maryi wstążkę z węzłami-problemami ludzkimi, Michał – odbiera wstążkę wygładzoną. Nad głową Niepokalanej widoczna jest gołębica, która symbolizuje, że Maryja jest oblubienicą Ducha Świętego. Scena u dołu obrazu przedstawia mężczyznę prowadzonego przez Anioła. To nawiązanie do Starego Testamentu i historii Tobiasza, którego Archanioł Rafał przywiódł do Sary. Sara wcześniej była siedmiokrotnie zamężna i zawsze jej mężowie umierali w noc poślubną, zabici przez demona Asmodeusza, wysłanego przez szatana. Sara modliła się gorliwie, by Bóg uwolnił ją od demona. Bóg wysłuchał jej próśb, a nad Tobiaszem czuwał Rafał. Artysta kojarzy podróż Tobiasza z historią rodu Langenmantel. Tak jak Rafał przywiódł Tobiasza do Sary, tak Wolfgang szedł do Ingolstadt i kierowany przez ojca Jakoba Rema ponownie odzyskał Sophię. Stąd celem podróży postaci ukazanych na obrazie jest widoczny na górze bawarski klasztor. Wraz z podróżującym mężczyzną i aniołem idzie pies, który symbolizuje wierność.

Wizerunek Matki Bożej Rozwiązującej Węzły jest szczególnie czczony w Ameryce Południowej, gdzie to w latach 90. XX w., na zlecenie obecnego papieża Franciszka, sporządzona została kopia tego obrazu, znajdująca się w kościele San José del Talar w Buenos Aires.

Udostępnij
Shopping Basket